Buying in Bulk for a Family

As I mentioned in my previous blog, my biography, a bit of who I am; a male, 40 years old, married, with 3 kids.

So staying on a budget is a real thing for our family. One of the ways that I have found to save over 30% on my grocery bill is by purchasing beef and pork in larger quantities. One trick to saving that kind of money is locating an excellent local farmer that only raises small herds of cattle and hogs.

If you’re not motivated yet to go out and make that connection or find that farmer then, next time you go to the grocery store start looking at what you’re paying for protein. Keep the grocery bill on hand now for the next month of your spend. And then over the next 12 months imagine what that might be. Initially, the purchase of a hog or a side of beef or even a quarter side of beef is cost prohibitive. Really if you want to know what the price of pork or beef is take a look online because it is traded on the New York Stock Exchange daily. The only cost that has a fluctuation per pound would be your processing and so here is something to consider.

If you have a family that eats beef or pork decide on whether you need a whole hog or half hog. Know one thing, the total weight on the hook is about 40% less off the hook in total yielded. So if you get a dog that weighs 100 pounds on the hook you can expect about 60% of that or 60 pounds of that to be true pure protein.

Beef yields are about the same so it’s important to kind of look at the trajectory of how your family uses beef and pork in its daily, weekly, and monthly routine in the recipes or family routines. It’s also important to take into consideration how you have that beef or pork processed. Here is a stopping point that you will want to take a few minutes to get some advice from someone. Because we have 3 kids, it was important to me that we had more ground beef to be used for hamburgers or skillet type meals that it could be a great base for. So I decided to ground more top sirloin, giving me a lower percentage in fat and a higher end product. The other thing that was important is how to decide you want it packaged. I decided with 3 kids, my wife, and me that of one and a half pound package would be ideal when I would be preparing meals. Anything more than that, for instance two pounds, I found was just too much and even wasteful.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *